İlter Danışmanlık

 

Kamu Bilişim Yetki Belgesi

Kamu Bilişim Yetki Belgesi

Bakınız: Kamu Bilişim Hizmet Alımı Kapsamında katılımcıların yetkilendirilmesi hakkında yönetmelik.

Kamu Bilişim yetki belgesi ; Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan bu belge kamu bilişim projelerinde yer alacak firmalar için kamu ihalelerinde istenecek zorunlu yetki belgeleri arasında yer almıştır.

Bu yönetmelik ile Bilişim sektöründe kamu ihalelerine girecek olan firmalar Kamu Bilişim Yetki Belgesi mevcut değil ise bu ihalelere iştirak edemeyeceklerdir.

Resmi gazetede yayımlanan yönetmelik(29 Haziran  2022 tarihli Kamu Bilişim Hizmet Alımı Kapsamında katılımcıların yetkilendirilmesi hakkında yönetmelik) sonrasında yapılması gereken işlemler merak konusu olmuştur. Bu yönetmelik çerçevesinde uygulanacak olan yetkilendirme aracılığı ile kamu bilişim alımlarında başarı ve kalite bakımından artış olması beklenmektedir. Yayımlanan mevzuata göre kamu yönetimlerinin, bilişim hizmet alımı projelerinde görev alacak bilişim firmalarının yeterliliklerinin saptanması açısında yetki belgeleri verilecektir.

Yönetmelik ile kamu idareleri tarafından gerçekleştirilecek bilişim hizmet alımlarına göre katılımcıların taşımaları gereken kriterler bulunur. Bu kriterlere göre katılımcıların yetkilendirilmesi, kriterlere uyulmadığı takdirde yetkilendirmelerin askıya alınması ya da iptal edilmesine yönelik usul ve esaslar belirlenir.

Bilişim hizmet alımları ihalelerine katılacak olan katılımcıların bu belgeleri temin edebilmeleri adına bilişim hizmet alımlarından en az bir tanesi için ISO 27001 belgesi almaları gerekir. Bu Belge TÜRKAK (Türkiye Akreditasyon Kurumu) akrediteli olması zorunlu kılınmıştır.

Kamu Bilişim Yetki Belgesi Sanayi ve Teknoloji bakanlığı tarafından verilmektedir. Gerekli şartlar sağlanıp başvuruların yapılması ve takibi tarafımızca danışmanlık hizmeti kapsamında yapılmaktadır.

-amu-ihale-kurumu-logo

ISO 27001 Belgesi

ISO 27001 belgesi kuruluşların kendileri ve müşterilerinin gizli bilgilerinin güvende tutulması ve yönetilmesine yardımcı olan belgeye verilen isimdir. ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi şirketlerin finansal verilerinin, hassas müşteri bilgilerinin ve fikri mülkiyetlerinin korunmasını sağlar. Bu belge sayesinde şirketler risklerini tanımlayabilirler. Bunun yanında gizli bilgi konusunda risklerin yönetilmesi ve azaltılabilmesi de mümkün olur. Bu doğrultuda gerekli güvenlik önlemleri rahatlıkla yerine getirilebilir. Bu belge yalnızca bugün değil gelecekte de uygulanacak olan yöntemlerin sürekli olarak incelenmesine ve hassaslaşmasına yardımcı olur. ISO 27001 şirketlerin saygınlığını ve şirket itibarını koruma özelliğine sahiptir.  Bilgi güvenliği yönetim sistemi kurulan firma ve kurumlarda bilgi güvenliği risklerinin azaltılması sağlanır.

ISO 27001 Belgesi Nasıl Alınır?

Bilgi güvenliği yönetim sistemi diğer sistemlerin kurulumu ile paralellik gösterir. Sistemin nasıl kurulması gerektiğinin bilinmesi gerekir. Bu konu ile alakalı firmamızdan danışmanlık hizmetleri alabilirsiniz.

İlgili standartlara uygun bir şekilde hazırlıkların tamamlanmasının ardından ISO 27001 denetimi ardından belge alınabilir. Bilgi güvenliği yönetim sistemi bir organizasyonun bilgi ve risk yönetim aşamalarında hukuksal ve fiziksel teknik kontrolleri içeren politika ve prosedürleri içerir.

TÜRKAK akrediteli kuruluşlara başvuru yapılarak tescil edilmektedir.

Kamu Bilişim Yetki Belgesi Danışmanlığı

Firmaların kamu ihale süreçlerinin fiyat dışı nedenlerle ihale dışında kalmasının önlenmesi, uğrayabilecekleri hak kayıplarının engellenmesi ve ihale süreçlerinin sorunsuz bir şekilde tamamlanmasının sağlanması açısından önemlidir. Firmaların katılmak istediği tüm bilişim ihale süreçlerinde proje bazlı olarak ya da ihale süreçlerinin verimli bir şekilde geçmesi açısından hizmet sağlarız.

Doğru ve yetkin firmaların öne çıkmasını sağlamaktadır.

Yönetim Sistem Danışman ekiplerimiz güncel yönetmelik/mevzuatlar doğrultusunda sürekli olarak sizlere destek sağlar. Bu sayede fiyat dışı sebeplerle ihale dışı kalma durumu olmaz. Bunun yanında ilgili işlerin tamamlanma aşamasında da alanında uzman olan avukatlarımız ile ihale süreçlerinde yaşayabileceğiniz haksızlıkların önüne geçeriz.

Ayrıntılı olarak ilgili yönetmeliği görmek isteyenler için

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2022/06/20220629-2.htm

Bakınız : 29.06.2022 tarihli Resmi gazetede yayınlanan ‘Kamu Bilişim Hizmet Alımı Kapsamında katılımcıların yetkilendirilmesi hakkında yönetmelik’.

İLTER DANIŞMANLIK

Ücretsiz bilgilendirme için bizimle iletişime geçin.