İlter Danışmanlık

Yazılım Yetki Belgesi

Yazılım Yetki Belgesi

Yazılım yetki belgesi ; Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan verilmeye yetkili bu belge kamu ihalelerinde istenecek yetki belgeleri arasında yer almaktadır.

Kamu Bilişim Hizmet Alımı kapsamında katılımcıların yetkilendirilmesi ile ilgili yönetmelik 29.06.2022 tarihinde 31881 sayılı Resmi Gazete ’de yayımlanmıştır. Kamu Bilişim Hizmet Alımı Kapsamında katılımcıların yetkilendirilmesi hakkında yönetmelik Yönetmeliğe göre kamu idareleri tarafından yapılacak olan yazılım hizmet alımları kapsamına göre katılımcıların taşımaları gereken birtakım kriterler bulunur. Bu kriterlere bağlı olarak katılımcıların yetkilendirilmesi sağlanır.

Kriterlere uyulmadığının tespit edilmesi durumunda yetkilendirmenin askıya alınması ya da iptal edilmesine yönelik işlemler gerçekleştirilebilir. Yazılım yetki belgesi de bu açıdan son derece önemlidir. Yazılım Yetki Belgesi bulunmayan firmalar Yazılım ihalelerine katılamayacaktır.

Yazılım yetki belgeleri yazılım entegrasyon, yazılım geliştirme ve yazılım bakım hizmetlerini tedarik edecek olan katılımcılar için gereklidir.

Ankara’da belge danışmanlık firması olarak hizmet veren İlter Danışmanlık, bugüne kadar bir çok kurum ve firmalara hizmet vermiştir. Yazılım Yetki Belgesi hakkında detaylı bilgi ve fiyat için 0533 251 6943 numaralı telefondan ya da aşağıda bulunan whatsapp butonu ile bize ulaşabilirsiniz.

Yazılım Yetki Belgesi Müracaat Süreci

Yazılım yetki Belgesi Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından verilmektedir.

Yapılacak olan müracaatlar için katılımcıların sahip olması gereken belgeler müracaat edilecek olan yetki belgesi türüne bağlı olarak farklılık gösterir.

Katılımcıların yazılım yetki belgesine sahip olabilmeleri için; yazılım geliştirme, yazılım entegrasyon ve yazılım bakım hizmetlerini kapsayan ISO 27001 belgesi ve bunun yanında ISO 15504 SPICE seviye 2 ya da en az CMMI Seviye 3 belgesinden birine sahip olmaları gerekir.

Müracaat aşamasında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından ek bilgi ve belgelerin de sunulması gereklidir. Başvuruların uygun olması halinde yazılım yetki belgesi elektronik ortamlarda düzenlenir. Bakanlık internet sitesinde ise duyuruları gerçekleştirilir. Tüm aşamalarda firmamız (27001 danışmanlık, SPICE danışmanlık, belgelendirme takipleri, yetki belgeleri başvuru ve takipler) sizin adınıza gerekli takipleri yapmaktadır.

Danışmanlık Hizmetlerimiz ilgili belgelerin temini aşamasına kadar devam etmektedir.

ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesi

ISO 27001 bilgi güvenliği yönetim sistemi sertifikası ihtiyaç duyan bütün kurum ve kuruluşlara verilebilir. ISO 27001 bilgi güvenliği yönetim sistemi standardına göre sistem kurulması ve bunların uygulanması gerekir. Standartlara uygun olacak şekilde sistem kurulduktan sonra uluslararası boyutta tanınan kuruluşlar tarafından denetim işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekir. Bu sayede bahsi geçen kuruluşlar bilgi güvenliğinin sağlanmasına ilişkin olarak sistematik bir uygulamaya sahip olduklarını kanıtlamış olurlar.

Yazılım Yetki Belgesi için Sanayi Bakanlığı başvurusunda TÜRKAK (Türkiye Akreditasyon Kurumu) akrediteli belge zorunluluğu vardır. Aksi takdirde başvuru olumsuz sonuçlanacaktır.

ISO 15504 Yazılım Süreç Değerlendirme Sistemi Belgesi

Yazılım süreçlerinin iyileştirilmesi ve yeteneklerin belirlenmesi amacıyla hazırlanan ISO 15504 SPICE yazılım süreç değerlendirme standardı sadece bir belgelendirme amacına yönelik verilmez. Aynı zamanda bu standart teknoloji sektörünün lokomotifi olarak isimlendirilen yazılım çalışmalarında kalitenin artırılmasına ve sistemli olarak çalışılmasına yönelik olarak gerçekleştirilir.

ISO 15504 SPICE standardı belgelendirme çalışmaları genellikle yazılım sektörü için kullanılır. Bunun yanında havacılık, savunma, otomotiv, servis ve tıp yönetimi açısından da önemlidir. ISO 15504 SPICE yazılım süreç değerlendirme sistemlerinin tanımlamış olduğu süreçler şu şekildedir;

  • Yazılım geliştirme süreçleri
  • Yazılım satın alma süreçleri
  • Bakım ve destek süreçleri
  • İşletim süreçleri
  • Denetim ve iyileştirme süreçleri

ISO 15504 SPICE yazılım süreç değerlendirme sistemi belgesi firmaların yazılım kalitelerini yükseltmeyi hedefler. Belgelendirme kuruluşları yazılım sonucu çıkan ürünlerle ilgilenmez. O ürünün ortaya çıkışındaki süreçlerle ilgilenir. Kaliteli yazılımlar en az hata ile üretilirler. Kullanıcıların isteklerini tam olarak karşılayan iki sorun arası son derece uzun olan sorunların hızlı bir şekilde giderildiği ürünlerdir. ISO 15504 standardı almak için danışmanlık firmamızdan hizmet alabilirsiniz. Standardın isteklerinin firmada kurulumu ve uygunluğunu sağlamak için gerekli danışmanlık hizmetleri uygulanarak standardın şartları sağlanır.

Yazılım Yetki Belgesine İlişkin Denetim Nasıl Yapılır?

Yazılım yetki belgesinin amacına uygun kullanıp kullanılmadığının tespit edilmesi amacıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından denetim işlemleri gerçekleştirilir. Gerçekleştirilen denetim işlemlerinde müracaat süreçlerine ilişkin olarak herhangi bir aykırılık, yanlış veya yanıltıcı beyanda bulunulmasının tespit edilmesi halinde yazılı olarak uyarı yapılır. Aykırılık durumlarının giderilmesi için firmalara altı aylık bir süre verilir. Bu süreçte yazılım yetki belgeleri de askıya alınacaktır.

Verilen sürelerde aykırılık durumlarının giderilmesi halinde yetki belgesinin askıya alınması da sona erer. Ancak aykırılığın giderilmemesi halinde yetki belgeleri iptal edilecektir. Yetki belgelerinin askıya alınması, iptal edilmesi ya da askı durumlarının sona ermesi bakanlık tarafından Kamu İhale Kurumuna bildirilir ve bakanlığın sitesinden ilan edilir. Bu konuda herhangi ir sıkıntı yaşamamak adın firmamızdan hizmet alabilirsiniz.

Yazılım Yetki Belgesi ile ilgili yönetmelik için

Bakınız : 29.06.2022 tarihli Kamu Bilişim Hizmet Alımı Kapsamında katılımcıların yetkilendirilmesi hakkında yönetmelik.

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2022/06/20220629-2.htm

İLTER DANIŞMANLIK

Ücretsiz bilgilendirme için bizimle iletişime geçin.

Call Now ButtonHemen Ara